Strona główna » Aktualności » Koncerty finałowe podsumowaniem projektu Śląska muzyka

Aktualności

Koncerty finałowe podsumowaniem projektu „Śląska muzyka”

 

Ostatni majowy weekend było okazją do podsumowania dziewięciomiesięcznej współpracy Chóru Jadwiga z Wodzisławskiego Centrum Kultury i Chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego Ostrawskich Nauczycielek w ramach unijnego projektu „Śląska muzyka”.

 

Wodzisławskie Centrum Kultury zorganizowało koncerty chóralne, dzięki którym publiczność mogła posłuchać i zaśpiewać śląskie piosenki w nowych opracowaniach. Pierwszy koncert zorganizowany z okazji Dnia Matki, odbył się 26 maja w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śląskim – Radlinie II. Chórzystom towarzyszył kwartet kameralny „Dolce far niente”. Dzień później, 27 maja na wodzisławskim rynku miał miejsce koncert finałowy z udziałem obu chórów i orkiestrą rozrywkową Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego „Borynia”. Wcześniej, bo 18 maja, odbył się koncert finałowy po stronie czeskiej podczas Festivalu Poodří Františka Lýska w Starej Vsi nad Ondrejnici.

Ostatnie wydarzenie na wodzisławskim rynku było okazją do zaprezentowania utworów ze śpiewnika „Śląska muzyka. Śpiewnik śląskich piosenek w nowych opracowaniach”, a także podsumowania dotychczasowej współpracy z czeskim partnerem, w ramach której odbyły się spotkania muzyczne, warsztaty wokalne oraz koncerty po obu stronach granicy. Udział w projekcie był okazją do poszerzenia repertuaru obu chórów, nawiązania nowych znajomości, a także szlifowania warsztatu wokalnego.

 

 

Projekt „Śląska muzyka” jest realizowany w oparciu o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice” w ramach Programu: INTERREG V-A Republika Czeska-Polska Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia.

- Realizowany przez Wodzisławskie Centrum Kultury unijny projekt pozwolił na zacieśnienie artystycznej współpracy polsko-czeskiej, a jego owocem – oprócz ciekawych występów – jest publikacja śpiewnika z tradycyjnymi, śląskimi piosenkami zupełnie nowym brzmieniu – mówi Krzysztof  Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

 


© 2015 Wodzisławskie Centrum Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Marcom Interactive