Strona główna » Aktualności » TOTALNA METAMORFOZA SALI WIDOWISKOWEJ WCK

Aktualności

TOTALNA METAMORFOZA SALI WIDOWISKOWEJ WCK

 

Zmieniamy się dla Ciebie! Remont Wodzisławskiego Centrum Kultury dobiegł końca. Sala widowiskowa zyskała zupełnie nowe oblicze, o czym będzie można przekonać się już 20 marca. Podczas imprezy inaugurującej wiosenny sezon artystyczny wystąpi Czesław Mozil.

 

W trakcie remontu wykonano wiele prac poprawiających komfort użytkowania sali oraz wpływających na jej estetykę. - Ponad rok temu odbyła się tu komisja budżetu. Radni zwiedzili cały budynek wraz z piwnicami i zakamarkami i zdecydowali się przyznać środki finansowe, by podejść do tematu remontu kompleksowo. Dziś jesteśmy wszyscy zadowoleni z efektów – mówił prezydent miasta Mieczysław Kieca podczas konferencji prasowej, która w WCK odbyła się 14 lutego. Koszt remontu sali widowiskowej wyniósł 475 tys. zł. Kolejne 240 tys. zł zostały przeznaczone na zakup sprzętu nagłośnieniowego, oświetlenia i ekranu kinowego. Ponad 60 tys. zł pochłonęła renowacja holu głównego, korytarza czy sali klubowej.

 

 

- Sala widowiskowa po remoncie nie ma obecnie wiele wspólnego z jej poprzednim stanem i wyglądem. Stonowana kolorystyka, lepsza akustyka, riderowe nagłośnienie, nowoczesny ekran kinowy, światła sceniczne, wykładzina podłogowa i nowe fotele zdecydowanie podnoszą jakość naszej oferty - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor WCK. Liczba miejsc na sali, ze względu na montaż nowych foteli, stworzenie stanowiska akustyka i spełnienie niezbędnych norm, zmniejszy się z 378 do 340. Pierwszy rząd foteli można też będzie w razie potrzeby demontować.

Sala widowiskowa przeszła gruntowną metamorfozę. Ze względu na fakt, że parkiet nie nadawał się już do użytku, podłoga sali widowiskowej wyłożona została efektowną wykładziną, co poprawiło też akustykę wnętrza. Zdemontowano stare boazerie i założono nowe okładziny ścian, wymieniono instalację elektryczną i c.o. wraz z grzejnikami, rozbudowano oświetlenie sceniczne i wymieniono okotarowanie sceny. - Najtrudniejszy był wybór koloru. Stwierdziliśmy, że spokojny, ciemny kolor nie będzie odwracał uwagi od tego, co dziać się będzie na scenie, a efekt taki mogłyby spowodować kontrastowe barwy. Dlatego zdecydowaliśmy się na odcienie szarości i grafitu – mówi Barbara Chrobok, zastępca prezydenta miasta. Wysłużone głośniki zastąpił nowoczesny system liniowy, oparty na włoskich przetwornikach B&C Speakers, należących do światowej czołówki. Nagłośnienie przeszło rygorystyczne testy i pomiary, włącznie z weryfikacją przez lidera europejskiego w dziedzinie pomiarów audio, niemieckiej firmy AFMG.

WCK wzbogaciło się też o profesjonalny ekran kinowy. To Clarus XC170 o powierzchni srebrnej, przechodzącej w biel. Jest najbardziej neutralny w odbiorze projekcji 2D/3D, charakteryzuje się idealnym odwzorowaniem kolorów i posiada perforowaną powierzchnię projekcyjną, co zapewnia jego akustyczną transparentność (można za nim zainstalować np. system nagłośnienia). Ekran ma wymiar 7,95 x 3,45 m i został zainstalowany około sześć metrów bliżej w stosunku do poprzedniego. Dzięki temu udało się uzyskać efekt dużo większego obrazu i nieporównywalnie lepszej jakości. Pierwsza projekcja w Kinie Pegaz zaplanowana jest na 21 marca. Zakup ekranu został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Dziękuję prezydentowi i Radzie Miejskiej, że nam zaufali i dali swobodę w działaniu. Ale przede wszystkim całej ekipie WCK za zaangażowanie, determinację i sugestie, bo to oni najlepiej wiedzieli, czego im najbardziej brakowało i z jakimi problemami zmagali się do tej pory. Ich wskazówki i argumenty często nas przekonywały – mówi Barbara Chrobok, zastępca prezydenta. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko nowego cyfrowego projektora kinowego, który pozwoliłby na uruchomienie w Wodzisławiu Śląskim kina premierowego.

 


© 2015 Wodzisławskie Centrum Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Marcom Interactive