Strona główna » Projekty » Wodzisław uwodzi ogólne info

Projekty

"Wodzisław uwodzi" pod takim hasłem w 2010 roku Wodzisławskie Centrum Kultury promowało miasto. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie WCK otrzymało na realizację projektu o tej samej nazwie. Wysokość dotacji wynosiła ponad 304 tysiące, zaś całkowity koszt realizacji projektu
to prawie 437 tysięcy złotych. Przygotowana koncepcja promocji miasta przez kulturę została doceniona i dofinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, który dotuje wybrane inicjatywy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-13.


Projekt "Wodzisław uwodzi" zakłada wypromowanie Wodzisławia Śląskiego jako miasta o interesującej i wszechstronnej ofercie kulturalnej. W tym celu zorganizowane będą trzy duże przedsięwzięcia kulturalne. Na 19 i 20 czerwca zaplanowano święto folkloru o wdzięcznej i sprawdzonej nazwie - Folklor Bez Granic.Wykorzystując obecne trendy kreujące modę na wzór ludowy oraz promujące śląskie tradycje, pracownicy WCK zdecydowali się na zaplanowanie przedsięwzięcia, podczas którego oprócz popisów wokalnych zespołów regionalnych, będzie można skosztować specjałów lokalnej kuchni, posłuchać miejscowych gawęd, a także nauczyć tańców regionalnych. Zwieńczeniem każdego z dni Folkloru Bez Granic będzie koncert gwiazdy. Wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa i Zakopower - artyści obficie czerpiący z korzeni muzyki ludowej, a jednocześnie cieszący się dużą popularnością. dodatkowo imprezę uświetni koncert Kayah.

 

- Folklor Bez Granic ma na celu przełamanie stereotypowego postrzegania kultury ludowej. Liczymy też na to, że gwiazdorska obsada wieczornych koncertów zwiększy frekwencję podczas tej imprezy. Warty podkreślenia jest też fakt zaproszenia do udziału w tym święcie folkloru zespołów ludowych z Czech, z którymi od wielu lat utrzymujemy kontakt w ramach współpracy transgranicznej. Z kolei z partnerskiego miasta Alanya w Turcji zaprosiliśmy do Wodzisławia grupę Alanya Folk Team - opowiada Nadia Mechine, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

 

18 września 2010 roku Wodzisławskie Centrum Kultury planuje organizację imprezy pod nazwą Tańcz!My. To drugie duże przedsięwzięcie w całości skoncentrowane będzie wokół tańca nowoczesnego i podkultury młodzieżowej. Na wodzisławskim rynku stanie przenośny skatepark w celu organizacji pokazów skatingu. Oprawa muzyczna utrzymana będzie w konwencji hip-hopowej.
Oprócz występów zespołów tanecznych z województwa śląskiego planowane są pokazy tańca nowoczesnego w wykonaniu grupy prowadzonej przez Piotra Galińskiego, jurora programu "Taniec z gwiazdami", oraz taneczne show finalistów programu You can dance. Gwiazdami wieczoru będą Marika, Grubson, Abradab, Wujek Samo Zło, Człowiek Nowej Ery, Bob One, DJ Bart oraz DJ Deerty Kid.

 

Trzecim przedsięwzięciem wieńczącym projekt "Wodzisław uwodzi" jest Wodzisławski Przegląd Kina UFF!owego. To dwudniowe przedsięwzięcie (28 i 29 grudnia) adresowane jest do miłośników kina i kultury alternatywnej. WCK zrealizuje je we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno - Kulturalnym UFF!. W ramach tej imprezy zaplanowano pokaz filmów niezależnych grup filmowych, seans filmowy kina niemego z improwizacją muzyczną na żywo w wykonaniu 100nki oraz Sing Sing Penelope,  oraz prezentację sztuki audiowizualnej w wykonaniu Das Moon (ex Grupy RH+).

Drugiego dnia odbędą się natomiast spotkania z ekspertami kina niezależnego, m.in. z Wojciechem Stupnickim i Pawłem Dyllusem, konkursowy przegląd filmów niezależnych w kategorii: fabuła, dokument, eksperyment, oraz koncert polskiej gwiazdy jazzrockowej Pink Freud.

 

Zasadniczym punktem całego projektu będzie efektywnie prowadzona polityka informacyjno - promocyjna. Intensywny, wykorzystujący różne narzędzia marketing wraz z szeroko zakrojoną promocją to bardzo istotne elementy projektu "Wodzisław uwodzi".

 

- Tak kompleksowe podejście do kwestii artystycznych oraz marketingowo - promocyjnych w zakresie kultury umożliwi dotarcie do wszystkich zainteresowanych odbiorców, co gwarantuje znacznie wyższy poziom zaspokojenia popytu lokalnego na wydarzenia kulturalne o tematyce zbliżonej do przedsięwzięć objętych projektem - podsumowuje Nadia Mechine.

 

Na koniec warto dodać, że "Wodzisław uwodzi" został wysoko sklasyfikowany przez Komisję Oceny Projektów, która przyznała mu aż 77,75 procent maksymalnej ilości punktów.

 


© 2015 Wodzisławskie Centrum Kultury. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Marcom Interactive